Vibeke Nødskov (f. 1961)
“Sprout”, 2024. Sign. V. Nødskov. Børstet uld, genanvendt plast, tekstil, gouache og blyant. 40×40×7.
Den danske kunstner Vibeke Nødskov (f. 1961) bor og arbejder i København, Danmark. Hun har en BFA fra Art Center College of Design i Schweiz og en MD fra Det Kgl. Danske Akademi for Kunst, Design & Arkitektur. Efter at have arbejdet som art director og grafisk designer i Danmark og udlandet i mange år, har Nødskov nu bevæget sig ind i et eksperimenterende kunstnerisk felt med debut på Charlottenborg Forårsudstilling 2022 med 3 værker. Ved at kombinere naturlige materialer og fundne eller ignorerede genstande skabes billeder og fortællinger ved hjælp af broderi, strikning eller silketryk. Nødskovs værk har en enkelhed og en nordisk æstetik – og kommer med en invitation til refleksion.
Undersøgt i ramme. Original stand. Rammen er massiv eg med museums glas.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
16 bud