185/​28

Vibeke Nødskov (f. 1961)

“Sprout”, 2024. Sign. V. Nødskov. Børstet uld, genanvendt plast, tekstil, gouache og blyant. 40×40×7.

Den danske kunstner Vibeke Nødskov (f. 1961) bor og arbejder i København, Danmark. Hun har en BFA fra Art Center College of Design i Schweiz og en MD fra Det Kgl. Danske Akademi for Kunst, Design & Arkitektur. Efter at have arbejdet som art director og grafisk designer i Danmark og udlandet i mange år, har Nødskov nu bevæget sig ind i et eksperimenterende kunstnerisk felt med debut på Charlottenborg Forårsudstilling 2022 med 3 værker. Ved at kombinere naturlige materialer og fundne eller ignorerede genstande skabes billeder og fortællinger ved hjælp af broderi, strikning eller silketryk. Nødskovs værk har en enkelhed og en nordisk æstetik – og kommer med en invitation til refleksion.

Undersøgt i ramme. Original stand. Rammen er massiv eg med museums glas.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

16 bud

3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK